Zero waste

alt text

Třídění odpadu do správných kontejnerů podle barvy je základ pro vypořádání se s velkým objemem odpadu, které moderní společnost vyprodukuje. V České republice připadá na jednoho obyvatele asi jeden kilogram komunálního odpadu za den. Velká část z něho se dá stále ještě materiálně nebo energeticky využít, ale stále velké procento končí na skládkách. Množství recyklovaného odpadu v České republice vzrůstá, což se může jevit jako pozitivní zpráva a známka stále uvědomnělejší populace, ale spolu s ním roste i produkce obalového materiálu, potažmo jeho odpadu.

Takto velká produkce v dnešní konzumní společnosti, ale přestává být udržitelná – skládky jsou přeplněné a v oceánu plavou ostrovy plastu, které s nadsázkou bývají označovány za sedmý kontinent, jejich rozloha je dokonce čtyřikrát větší než Německo (tzv. Velká tichomořská odpadková  skvrna). Negativní dopady na životní prostředí jsou tedy zjevné, kromě samotného výskytu odpadního materiálu v přírodě, jde především o  uvolňování nebezpečných látek do  ovzduší, vody i půdy a potažmo do živých  organismů.

Otázkou tedy je, zda pouhá recyklace odpadu je ještě dostačující a jestli není třeba řešit problém již u svého vzniku. Snaha minimalizovat odpad by tedy měla začínat již při nákupu v obchodě. Zejména obalový materiál je v běžných komerčních obchodech nadužívaný někdy až absurdně. Jednotlivě balené okurky, sáčky na pečivo, plastové kelímky na kafe nebo jednorázová brčka – to vše je naprosto zbytečný odpad, kterému se dá velmi snadno předejít.

Myšlenka zero waste neboli život bez obalu je dnes stále populárnější. Nevytvářet žádný odpad  se zdá v dnešní době téměř nemožné, přesto se čím dál víc lidí snaží tomuto konceptu alespoň přiblížit a s velkou dávkou kreativity se to některým daří až obdivuhodně.

Zdaleka ale nejde jen o to brát si na nákup plátěnou tašku a nosit s sebou bambusový kelímek na kafe. Jde o hledání alternativních cest ke všemu, co je v dnešní době k životu potřebné.

Velký boom v současnosti zažívají tzv. Bezobalové obchody, kde můžete nakoupit do vlastních nebo půjčených nádob téměř vše pro vaši domácnost – od potravin až po kosmetiku. Suroviny kupované na váhu navíc výjdou až o patnáct procent levněji, než balené ve stejné kvalitě.

Velkou roli v zero waste hraje také lokálnost produktů, čím větší dálku musela surovina překonat, tím větší byl zpravidla i odpad spojený s jeho balením a dopravou.

Hlavní myšlenka zero waste je v podstatě velmi jednoduchá – koloběh věcí, tak jak je tomu v přírodě. V samotném základě jde v podstatě o dodržování několika jednoduchých pravidel. Jak již bylo řečeno, vše začíná již v obchodě – kupuji jen to co opravdu potřebuji a to v takovém množství, které skutečně spotřebuji. Věci, které již nepotřebuji, můžou dost dobře ještě posloužit někomu jinému, ať už se jedná o oblečení ze sekáče nebo knihovnu z bazaru nebo za odvoz a zbytky z kuchyně se můžou v domácím kompostu změnit z odpadu na kvalitní hnojivo. Recyklace by měla být vždy až ta poslední možnost.

Žít, tak abychom nevytvořili žádný odpad, je samozřejmě jen ideál, kterého nikdo nedosáhne, chce-li být součástí civilizované společnosti. Jde ale o změnu životního stylu, o snahu snížit odpad na minimum. I když se to na první pohled může zdát komplikovaně, ve skutečnosti jde spíše o zjednodušení, minimalizaci věcí a nalézání multifunkčních a přírodních řešení v každodenním životě.

V ramci MK se snažíme co nejvíce přibližovat myšlence zero waste. Pracujeme s lokálními surovinami, třídíme odpad, snažíme se produkovat pouze tolik jídla, kolik se prodá, používáme ekologické čistící prostředky, používáme ekologické obaly a tašky, máme skleněná brčka, vytvořili jsme pro Vás krásnou textilní tašku MyKitchen (která Vám dlouho vydrží a dá se také prát)… Postupem času chceme aktivity více a více prohlubovat.

Tyto stránky používají k poskytování služeb soubory cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používaním. Podrobnosti